Płytki kuchenne

Kuchnia to serce każdego domu. To tu toczy się życie rodzinne, przygotowywane i spożywane są posiłki, którą łączą bliskich sobie ludzi. Warto więc zadbać o odpowiedni wystrój tego miejsca. Kluczowe znaczenie ma połączenie funkcjonalności oraz eleganckiego, efektywnego wyglądu. Warto o tym pamiętać już na etapie wykańczania ścian i podłóg. Wśród dostępnych możliwości i rodzajów materiałów, najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają płytki kuchenne. Nie ma w tym nic dziwnego – odpowiednio dobrane kafelki kuchenne prezentują się doskonale, a przy tym są odporne na specyficzne warunki, które panują w kuchni podczas przygotowywania posiłków.

Płytki kuchenne – dlaczego warto na nie postawić?

Ceramiczne płytki kuchenne mają sporo zalet. Przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu czystości, co w przypadku pomieszczenia, w którym nietrudno o zabrudzenia, dużą wilgotność oraz tłuszcz, ma znaczenie. W przeciwieństwie do ścian pomalowanych farbą czy tapet, kuchenne kafle z powodzeniem możemy zmywać na mokro, wykorzystując skuteczne detergenty usuwające nawet trudne do zmycia zabrudzenia.

Kolejną mocną stronę płytek w kuchni jest ich trwałość. Są bowiem odporne nie tylko na zabrudzenia, ale również uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz wysokie temperatury czy wilgoć. Dzięki temu nasza kuchnia może prezentować się doskonale przez długi czas.

Nie sposób nie wspomnieć również o różnorodności wzorów, wymiarów oraz wersji kolorystycznych płytek kuchennych na ścianę. Daje nam to sporo możliwości aranżacyjnych. Dobrze dobrane kafle kuchenne są w stanie optycznie powiększyć kuchnię oraz nadać jej klimatu i charakteru.

Na ścianę i podłogę

Nowoczesne płytki do kuchni mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Przede wszystkim można za ich pomocą wykończyć posadzkę. Płytki kuchenne podłogowe nie tylko będą prezentowały się doskonale przez długi czas. Warto podkreślić, że decydując się na płytki w większym rozmiarze mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na optycznie większe i bardziej przestronne. Co więcej, podłogi wykończone płytkami są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości, co w przypadku kuchni ma ogromne znaczenie.

Płytki w kuchni mogą posłużyć nam również jako wykończenie i dekoracja ścian. Chcąc zabezpieczyć powierzchnie najbardziej narażoną na pryskający tłuszcz i parę, możemy zdecydować się na płytki między szafki w kuchni. Najlepiej sprawę skonsultować z firmą, która będzie montowała kuchnię. Część z firm woli bowiem, gdy płytki są już położone i wtedy przystępują do montażu mebli. Większość preferuje jednak zamontować meble na ‘gołej’ ścianie, aby później wpuścić dopiero kafelkarza.

Wykończenie płytkami ścian w kuchni ma sporo zalet. Poza wspomnianą już trwałością nadmienić należy, że płytki kuchenne na ścianę są całkowicie bezpieczne. Tworzone są bowiem z naturalnych materiałów, które nie wykazują działania toksycznego. A to, jak możemy się domyślać, jest niezwykle ważne w przypadku pomieszczeń, w których przyrządzana jest żywność.

Czym powinny wyróżniać się płytki kuchenne?

Wybierając płytki kuchenne na ścianę i podłogę warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Od nich zależy bowiem czy kuchnia będzie pięknym, a jednocześnie funkcjonalnym i bezpiecznym miejscem. Przedstawiamy więc najważniejsze z nich.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na gatunek płytek. Zazwyczaj w ofertach sklepów znaleźć możemy płytki pierwszego oraz drugiego gatunku. W naszym sklepie zawsze jest bardzo wyraźnie zaznaczone w nazwie produktu, jeżeli płytki są gatunku drugiego. Jeśli zależy nam na tym, by ceramika prezentowała się idealnie – stawiajmy na gatunek pierwszy. W przypadku płytek w drugim gatunku mogą bowiem zdarzyć się sztuki:

  • lekko wyszczerbione,
  • z błędami wzoru,
  • odbarwione,
  • z lekkimi zarysowaniami.

Mogą one oczywiście sprawdzić się jako płytki pod meble kuchenne, ponieważ i tak pozostaną zasłonięte, jednak w przypadku widocznych powierzchni ścian i podłóg lepiej uniknąć zbędnego ryzyka.

Drugim parametrem, na który koniecznie warto zwrócić uwagę, jest klasa ścieralności, czyli odporność płytek na kontakt z obuwiem czy przesuwanymi meblami. W przypadku płytek kuchennych ściennych nie stanowi to problemu – bez obaw możemy zakupić płytki PEI 1. Gdy mowa  jednak o płytkach kuchennych podłogowych, warto postawić na produkt o klasie minimum PEI 4. Pamiętać musimy bowiem, że kuchnia jest miejscem bardzo często używanym i nie trudno w niej o ciągły ruch mogący powodować uszkodzenie powierzchni podłogi.

Wybierając płytki do kuchni zwróćmy również uwagę na porowatość, czyli nasiąkliwość płytek, których zakupem jesteśmy zainteresowani. Parametr ten oznaczany jest na opakowaniach symbolem E. Wyodrębnić możemy płytki o niskiej, średniej, oraz wysokiej nasiąkliwości. W kuchni ryzyko kontaktu płytek z wodą lub parą wodną osiadającą np. na ścianie jest dość duże. Warto stawiać na kuchenne płytki ścienne o wysokiej nasiąkliwości (E wyższe niż 10). Unikniemy dzięki temu spływającej po ścianach wody. W przypadku podłogowych płytek kuchennych, warto zaś stawiać na produkty o średniej nasiąkliwości.

Nieco mniejszą wagę przywiązuje się natomiast do antypoślizgowości płytek w kuchni. Musimy bowiem pamiętać, że płytki, które zawdzięczają swoje właściwości nierównej powierzchni lub reliefom, mogą być bardzo trudne w utrzymaniu czystości – szczególnie w miejscu, w którym przygotowujemy posiłki. Lepiej więc pozostawić je dla miejsc naprawdę niebezpiecznych, takich jak np. strome schody.

Nowoczesne płytki do kuchni – poznaj najmodniejsze propozycje

Oferta nowoczesnych płytek do kuchni jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednie rozwiązanie niezależnie od tego, w jakim stylu zamierzamy urządzić to pomieszczenie. Na szczególną uwagę zasługują jednak:

  • białe płytki kuchenne – świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, doskonale rozświetlając je i dając wrażenie większej przestrzeni (np. kolekcja All In White od Tubądzin);
  • płytki wielkoformatowe – pozwalają na stworzenie idealnie gładkiej powierzchni bez fug, co sprawdza się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach;
  • płytki imitujące fakturę kamienia – prezentują się równie efektownie, ich zaletą jest dostępność w wielu niepowtarzalnych wzorach i kolorach;
  • czarne płytki kuchenne – odważna propozycja dla miłośników nowoczesności, świetnie prezentują się w połączeniu z białymi meblami oraz jasnym drewnem.

Q&A

Najważniejsza jest regularność czyszczenia. Co kilka dni przecieraj płytki wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu do usuwania tłuszczu. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem środka na całej powierzchni płytek sprawdzić, czy nie uszkadza on ich struktury lub nie powoduje przebarwień.

Kuchni lepiej nie wykańczać płytkami o nierównej, chropowatej powierzchni. Może być bowiem trudna w utrzymaniu czystości. Nie sprawdzą się również płytki nasiąkliwe, imitujące naturalny kamień.

W przypadku płytek kuchennych warto postawić na klej wodoodporny oraz szybkoschnący. Klejąc płytki na ścianach warto dodatkowo zadbać o to, by był to klej o zmniejszonym spływie. Jeśli w kuchni zamontowane jest ogrzewanie podłogowe – klej powinien być elastyczny.

Fuga to element narażony na zabrudzenia oraz rozwój pleśni. Aby płytki kuchenne prezentowały się doskonale, warto postawić na fugę odporną na wchłanianie tłuszczu oraz wilgoci. Popularnym rozwiązaniem jest również wybór płytek bezfugowych, tworzących jednolitą powierzchnię.